Bir Moda Efsanesi Kız Kulesi

Moda her zaman ilham almıştır. Kimi zaman kuştan, çiçekten kimi zaman insandan, doğadan. Hele mistik hikayelere konu olmuş kız kulesi gibi aşk dolu hikayelerden, en güzel tasarımlar çıkabilmekte ve bu tasarımlar hikayeleri ile giyim tarzımıza daha da anlam kazanmaktadır.

Bugün işte bu ilham kaynaklarından; aşıkların çoğu zaman karşısında sadece çayını yudumlamak için bile kilometrelerce yol teptiği, pek çok evlilik teklifine ve aşka şahitlik etmiş, tarihi MÖ. 400 yılına kadar ulaşan, üstünde bembeyaz martıların uçuştuğu, her bir açısından milyonlarca selfi ve fotoğraf çekilmiş kız kulesi efsanesinden bahsetmek isterim.

Günümüzde sandallar ile ulaşılan, sevgililerin ve özel günlerin buluşma mekanı çok güzel bir restorana sahip bu kule ile ilgili en yaygın hikayeyi bilmeyen yoktur. Krala 18 yaşına geldiği zaman kızını bir yılanın sokacağı ve kızının öleceği söylenir. Bu durumda kralın bulduğu çözüm kızını denizin ortasındaki kız kulesine hapsetmektir. Ancak gün gelir bir üzüm sepeti içinde kuleye ulaşan yılan kralın kızını zehirler. Bu ve pek çok hikayenin konusu olan kız kulesi yunan mitolojisinde ise Hero ve Leandros'un acıklı aşk hikayesine konu olmuştur. Sevdiğine yol göstermek için Hero'nun yaktığı fener söner ve Leandros yüzerek ulaşmaya çalıştığı kuleye ulaşamadan yönüne kaybeder ve boğulur. Buna dayanamayan Hero da kendini boğazın sularına bırakarak acıklı bir efsanenin hikayesini oluşturur.

Her zaman ulaşılmazlığı, aşkı, hayalleri, güzelliği temsil etmiş ve efsaneleri dilden dile yayılmış bu adacıktaki dillere destan kule temsil ettiği anlamlar ile ve tabii ki eşsiz güzelliği ile pek çok kıyafete de ilham kaynağı olmuştur. Kimi zaman kız kulesi çantada güzelliği temsil ederken, çok şık bir gece elbisesinde kız kulesi elbise romantizmi temsil edebilmektedir. Daha çok hediyelik olarak kız kulesi saat modelleri ve aksesuarlarda da tüm göz alıcılığı ile karşımıza çıkabilmektedir. Deniz ve martılar ile güçlendirilmiş kız kulesi kıyafet tasarımları ise özgürlüğüne düşkün bayanların tercihleri arasındaki yerini almaktadır. Sayısız aşka şahitlik eden kız kulesi günümüze kadar sayısız kıyafet tasarımında da bizimle olan romantik ilişkisini eşsiz güzelliği ile sürdürmeye devam etmektedir.


WhatsApp Sipariş
0553 803 16 93

- yada -

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi